akademia pana kleksa
Akademia pana Kleksa – magiczny świat niezwykłego nauczyciela

Akademia pana Kleksa – magiczny świat niezwykłego nauczyciela

“Akademia pana Kleksa” to książka dla dzieci, która zabiera nas w magiczny świat, w którym wszystko jest możliwe. Książka opowiada o Adasiu Niezgódce, chłopcu, który ma niskie poczucie własnej wartości i uważa, że do niczego się nie nadaje. Codziennie przytrafiają mu się rzeczy, który utwierdzają go jeszcze bardziej w tym przekonaniu. Po dostaniu się do szkoły pana Kleksa odkrywa swoją prawdziwą wartość i okazuje się, że ma wiele talentów, które tylko czekają, aby je odkryć. Po raz pierwszy “Akademia pana Kleksa” została wydana w 1946 roku.

A jak Adam, czyli imiona uczniów akademii

Głównym bohaterem książki “Akademia Pana Kleksa dostępna w księgarni internetowej” jest Adam Niezgódka. Chłopiec uważa, że jego życie jest nic niewarte. Jego wiara w siebie jest bliska zeru. Do tego codziennie spóźnia się do szkoły, gubi przedmioty i wszystko wypada mu z rąk. Któregoś dnia dostaje wiadomość od pana Kleksa z zaproszeniem do jego akademii. I tym sposobem życie Adama zupełnie się odmienia. Chłopiec uczy się nowych rzeczy, poznaje nowych kolegów, z których każdy z nich ma imię rozpoczynające się na literę A. Adam powoli nabiera pewności siebie i zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie. 

Ambroży Kleks – nauczyciel i właściciel akademii

Pan Kleks wyróżnia się w tłumie. Jak tylko go zobaczysz, rozpoznasz go od razu. Charakteryzuje się cytrynowo-żółtą kamizelką. Na jego nosie znajduje się cała masa piegów, które według niego są modne. Ambroży Kleks ma wiele umiejętności w tym: potrafi unosić się w powietrzu, robić dania z kolorowych szkiełek, czy manewrować wielkością przedmiotów, a jego kieszenie są pełne płomyków świec. Jego akademia znajduje się w trzypiętrowym, kolorowym gmachu. Na parterze są sale szkolne, na pierwszym piętrze są sypialnie uczniów i jadalnia, na drugim mieszka pan Kleks wraz ze swoim szpakiem Mateuszem, a na trzecim nauczyciel ukrywa swoje sekrety. Jest to piętro do którego dostęp ma tylko pan Kleks.

Czego uczy akademia?

Uczniowie akademii uczą się przędzenia liter, leczenia chorych sprzętów, geografii, gry w piłkę globus, czy kleksografii. Jednym z zajęć są także odwiedziny w psim raju, w którym Adam ma szansę ponownie zobaczyć swojego przyjaciela – psa Reksa. Każdy dzień w szkole uczy czegoś nowego i fascynującego.

Trylogia o Ambrożym Kleksie

Jan Brzechwa, autor książki, wydał “Akademię pana Kleksa” w 1946 roku. W 1961 roku powstały “Podróże pana Kleksa”, w 1965 pojawił się “Triumf pana Kleksa”. W 1983 roku nakręcono film na podstawie książki. Rolę pana Kleksa zagrał Piotr Fronczewski.