akademia pana kleksa
Akademia pana Kleksa – książka, który uczy być sobą

Akademia pana Kleksa – książka, który uczy być sobą

Baśń Brzechwy “Akademia Pana Kleksa”” to książka Jana Brzechwy wydana pierwotnie w 1946 roku, której głównym bohaterem jest Adam Niezgódka, chłopiec, który nie wierzy w siebie i uważa, że jest do niczego. Dzięki akademii i jej profesorowi, panu Kleksowi na nowo odkrywa w czym jest dobry i jak wykorzystać swoje talenty.

A jak Adam i każdy inny uczeń akademii

“Akademia pana Kleksa” opowiada historię dwunastoletniego chłopca, Adama Niezgódki, który uważa, że jest fajtłapą. Jest to chłopiec, który nie wierzy w siebie, brakuje mu koordynacji, spóźnia się do szkoły. Któregoś dnia przylatuje do niego szpak Mateusz z wiadomością od pana Ambrożego Kleksa, zapraszającego go do swojej akademii. Od tej pory wszystko się zmienia. Adam odkrywa rzeczy, w których jest dobry, poznaje nowych przyjaciół – 23 pozostałych uczniów akademii, których imiona także zaczynają się na literę A –  i przestaje uważać siebie za kogoś gorszego od innych. 

Kim jest Ambroży Kleks?

Właścicielem i jednocześnie nauczycielem w akademii jest Ambroży Kleks. Jest to postać niezwykła. Jego strój to cytrynowo-żółta kamizelka, a na nosie ma mnóstwo piegów, które uważa za modne i dodające mu uroku. Umie unosić się w powietrzu, robi dania z kolorowych szkiełek, manewruje wielkością przedmiotów, W kieszeniach,  które wydają się nie mieć dna ukrywa płomyki świec. W szkole uczy chłopców takich rzeczy jak przędzenie liter, kleksografia, leczenie chorych sprzętów, gry w piłkę globus, czy geografia.. Ma szpaka Mateusza. Jako lekcje pojawiają się też takie zajęcia jak odwiedziny w psim raju, gdzie główny bohater Adam Niezgódka spotyka swojego psiego przyjaciele Reksa. Chłopcy odwiedzają także fabrykę dziur i dziurek. Każdy dzień obfituje w nowości, które uczniowie poznają się na bieżąco.

Jak wygląda akademia?

Akadamia pana Kleksa mieści się w trzypiętrowym, pełnym kolorów gmachu. Parter składa się z sal szkolnych, na pierwszym piętrze jest jadalnia i sypialnie uczniów, drugie piętro należy do pana Kleksa i jego szpaka Mateusza. Do trzeciego piętra dostęp ma tylko nauczyciel, który trzyma w nim swojej sekrety. Można na nie wejść jedynie przez komin. Wokół budynku jest park i mur. 

Trylogia o panu Kleksie

Jan Brzechwa, a właściwie Jan Wiktor Lesman jest znany jako pisarz i autor wierszy i bajek dla dzieci. “Akademię pana Kleksa” wydał w 1946 roku. W 1961 roku powstała kolejna część przygód szalonego nauczyciela pt. “Podróże pana Kleksa”, w w 1965 trzecia książka o tytule “Triumf pana Kleksa”. Na podstawie książki “Akademia pana Kleksa” powstał film fabularny w 1983 roku, w którym główną rolę nauczyciela akademii zagrał Piotr Fronczewski.