akademia pana kleksa
Akademia pana Kleksa – jak odnaleźć magię w życiu codziennym

Akademia pana Kleksa – jak odnaleźć magię w życiu codziennym

“Akademia pana Kleksa” to książka dla dzieci, ale coś dla siebie mogą znaleźć w niej także starsi czytelnicy. To świat, który przenosi nas do miejsca, w którym niemożliwe staje się możliwe. Główny bohater Adam Niezgódka to chłopiec uważający siebie za fajtłapę, a jego poczucie własnej wartości jest tak niskie, że nie wierzy, że cokolwiek może to zmienić. Adam uważa, że jest do niczego, a codziennie przytrafiające mu się nieciekawe zdarzenia, tylko bardziej utwierdzają go w tym przekonaniu. Dopiero jak dostaje się do szkoły Ambrożego Kleksa, jego podejście totalnie się zmienia. Odkrywa swoje talenty i zaczyna postrzegać świat i siebie zupełnie inaczej niż do tej pory.

Niecodzienni uczniowie akademii

Adam Niezgódka to główny bohater książki “Akademia pana Kleksa”. Chłopiec jest przekonany, że jego życie jest do niczego, a on sam nie może nic zrobić, żeby to zmienić. Jego poczucie własnej wartości wpływa na jego codzienność, która niczym się nie różni od tego, jak o niej myśli. Codziennie przytrafiają mu się takie zdarzenia jak spóźnianie się do szkoły, czy gubienie przedmiotów. Pewnego dnia szpak Mateusz przekazuje mu wiadomość od pana Kleksa, który zaprasza go do swojej akademii. I wtedy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki jego życie się odmienia. Adam rozpoczyna nowe życie, w którym poznaje nowych kolegów, a imię każdego z nich zaczyna się na literę A. Pewność siebie chłopców w akademii zaczyna rosnąć i zaczynają patrzeć na świat zupełnie inaczej niż dotychczas.

Akademia i jej właściciel

Pan Kleks to postać niecodzienna. Ubiera się dość charakterystycznie w cytrynowo-żółtą kamizelkę. Jego nos jest pełen piegów. Do tego potrafi latać, zmieniać wielkość przedmiotów, robi dania z kolorowych szkiełek. W kieszeniach ma pełno płomyków świec. Szkoła Ambrożego Kleksa mieści się w trzypiętrowym budynku, pełnym kolorów. Parter to sale szkolne, pierwsze piętro – jadalnia i sypialnie chłopców, drugie – to oaza pana Kleksa i jego szpaka Mateusza, a trzecie to dom sekretów właściciela akademii. W szkole chłopcy uczą się gry w piłkę globus, kleksografii, leczenia chorych sprzętów, czy przędzenia liter. Mają wstęp także do psiego raju, gdzie spotykają czworonogi, z którymi musieli się wcześniej pożegnać. .

Film na podstawie książki

“Akademia pana Kleksa” została pierwotnie wydana w 1946 roku. Druga część “Podróże pana Kleksa” wyszła w 1961 roku, a w 1965 powstał “Triumf pana Kleksa”. W 1983 roku nagrano film na podstawie książki, w którym rolę Ambrożego Kleksa zagrał Piotr Fronczewski.